Сайт вчителя інформатики
Григоренка Сергія Васильовича

Мухаммад аль-Хорезмі

Категорія: Великі постаті

Абу Абдулла Абу Джафар Мухаммад ібн Муса аль-Хорезмі (біля 780 — біля 850) — великий персидський математик, географ, історик та астроном; вперше виділив алгебру як самостійну дисципліну (термін походить від назви однієї з праць Аль-Хорезмі); його ім'я дало назву терміну алгоритм.

Поява комп'ютера і інтерненте було б неможливо без праць Абу Джафара Мухаммада Ібн Муси аль-Хорезмі, що є основоположником алгебри, алгоритмів і основ інформатики, заявив один з провідних німецьких фахівців з ісламської цивілізації Вольфганг Гюнтер Лерх.

АЛЬ-Хорезм (783-850). Повне ім'я - Абу Абдаллах (або Абу Джафар) Мухаммад ібн Муса ал Хорезмі в перекладі з арабської означає - батько Абдаллаха (або батько Джафара) Мухаммад, син Муси з Хорезма, один з найбільших вчених (математик, астроном, історик, географ) Середньовіччя. Біографічні відомості про нього майже не збереглися, відомо лише, що він народився в кінці 8 ст. (Імовірно в Хіві), а помер у другій половині 9 ст. Наведені роки життя - умовні. У деяких джерелах його називають «аль-Маджусі», тобто маг, з цього робиться висновок, що його предки були магами, жерцями зороастрійської релігії, широко поширеною в ті часи в Середній Азії.

Батьківщина Аль-Хорезмі - Хорезм, велика область Середньої Азії, якої відповідають теперішній Узбекистан, частина Каракалпакії і частина Туркменії. Як і багато інших середньоазіатські вчені, він працював в «Будинку мудрості» в Багдаді, столиці арабського халіфату. «Будинок

Норберт Вінер

Категорія: Великі постаті

Норберт Вінер народився в єврейській сім'ї. Батьки матері, Берти Кан, були вихідцями з Німеччини. Батько науковця, Лео Вінер (1862–1939), вивчав медицину у Варшаві і інженерну справу в Берліні, а після переїзду в США став у результаті професором на кафедрі слов'янських мов і літератури в гарвардському університеті.

В 4 роки Вінер вже був допущений до батьківської бібліотеки, а в 7 років написав свій перший науковий трактат по дарвінізму. Норберт отримав домашню освіту й не навчався в загальній середній школі. Проте в 11 років від народження він вступив до престижного Тафт-колледжу, який закінчив з відзнакою вже через три роки отримавши ступінь бакалавра мистецтв.

В 18 років Норберта Вінера зараховано доктором наук за фахом «математична логіка» в корнельському і гарвардському університетах. У дев'ятнадцятирічному віці доктор Вінер був запрошений на кафедру математики массачусетського технологічного інституту.

В 1913 році молодий Вінер починає свою подорож Європою, слухає лекції Б. Рассела і Г. Харді в Кембріджі і Д. Гільберта в Геттінгені. Після початку війни він повертається до Америки. Під час навчання в Европі майбутньому «батьку кібернетики» довелося спробувати свої сили в ролі журналіста біляуніверситетської газети, випробувати себе на педагогічному терені, прослужити пару місяців інженером на заводі.

В 1915 році він намагався потрапити на фронт, але не пройшов медкомісію через поганий зір.

З 1919 року Вінер

Полєтаєв Ігор Андрійович

Категорія: Великі постаті

Полєтаєв Ігор Андрійович - один з перших вітчизняних кібернетиків, учень А.А. Ляпунова, автор першої в нашій країні монографії про кібернетику - "Сигнал". Ігорю Андрійовичу належить більше 100 робіт і ряд авторських свідоцтв. Нагороджений: орденом «Вітчизняної війни II ступеня», орденом «Червоної зірки», медалями та іншими урядовими нагородами.
Народився 2 лютого 1915 року в Москві. У 1930 році закінчив звичайну школу (одночасно музичну школу - по класу фортепіано). Звичайна школа була семирічною, але цікавою - викладали три мови, крім російської: німецька, французька та англійська. Влаштувався працювати на завод "Динамо" електриком, в лабораторію, яка зазнавала обладнання розроблюваних електропоїздів. Паралельно як волонтер брав участь у випробуваннях перших телевізійних систем.
У 1933 році з деякими труднощами (після семирічки) вступив до Московський енергетичний інститут. У МЕІ скоро стає одним з найбільш помітних студентів свого факультету. Закінчивши інститут з відзнакою в 1938 році, Ігор Андрійович поступив до аспірантури Всесоюзного енергетичного інституту (ВЕІ). Аспірантська робота була присвячена дослідженню фізики електричного розряду в розріджених парах ртуті. Його науковим керівником у той період був Борис Миколайович Клярфельд, тоді кандидат технічних наук, згодом професор.
Останній рік аспірантури - 1941, перші за три роки канікули, взяті для написання дисертації та сидіння з однорічною донькою - Інгою. І те, й інше через два тижні було

Микола Якович Матюхін

Категорія: Великі постаті

Микола Якович Матюхін - видатний вчений у галузі обчислювальної техніки і конструктор спеціалізованих ЕОМ для систем протиповітряної оборони (ППО). Він був одним з найбільш яскравих представників інженерної школи І. С. Брука, провідним розробником перших ЕОМ М-1 і М-3, які були створені лабораторією І. С. Брука в Енергетичному інституті АН СРСР.
Микола Якович Матюхін народився 8 лютого 1927 р. у Ленінграді в сім'ї робітника. Його батько Я. В. Матюхін, учасник революційного руху, член районного комітету СДРП Виборзькій боку Петрограда в 1909-1910 рр.., Був репресований в 1937 р., і про його подальшу долю сім'я нічого не знала. У 1957 р. Я. В. Матюхін був реабілітований посмертно.
Н. Я. Матюхін з відзнакою закінчив в 1950 р. радіотехнічний факультет Московського енергетичного інституту. Під час навчання він серйозно зацікавився радіопередавачів УКХ-діапазону і за результатами робіт у цій області отримав два авторських свідоцтва на винаходи. Однак до аспірантури МЕІ на кафедру передавачів Н. Я. Матюхіна не прийняли, так як кадрова комісія відхилила його кандидатуру.
У початку 1950 р. І. С. Брук запросив Н. Я. Матюхіна на роботу в Енін АН СРСР. У лабораторії І. С. Брука Н. Я. Матюхін очолив створення першої автоматичної цифрової обчислювальної машини М-1, яка була виконана в 1951 р. практично одночасно зі створенням С. А. Лебедєвим машини МЕСМ в Києві.
Вже в цій роботі М. Я. Матюхиним були запропоновані принципові рішення

Касперський Євгеній Валентинович

Категорія: Великі постаті

Євген Валентинович Касперський в 1982 році закінчив фізико-математичну школу-інтернат № 18 імені А. Н. Колмогорова при МДУ, в 1987 році закінчив військовий навчальний заклад «Вищій Червонопрапорній школі КДБ» [1] (в даний час факультет відомий як Інститут криптографії, зв'язку та інформатики Академії ФСБ Росії). До 1991 року працював у багатопрофільному науково-дослідному інституті Міністерства оборони СРСР. Почав вивчення феномена комп'ютерних вірусів в жовтні 1989 року, коли на його комп'ютері був виявлений вірус «Cascade» (англ.). З 1991 по 1997 рік працював в НТЦ «КАМІ», де разом з групою однодумців розвивав антивірусний проект «AVP» (зараз — «Антивірус Касперського»). У 1997 році Євген Касперський став одним із засновників «Лабораторії Касперського» разом зі Станіславом Кублицьким бізнесменом з м. Брянська.
На сьогоднішній день Євген Касперський — один з провідних світових фахівців у галузі захисту від вірусів. Він є автором великої кількості статей та оглядів з проблеми комп'ютерної вірусології, регулярно виступає на спеціалізованих семінарах і конференціях у Росії й за кордоном. Євген Валентинович Касперський — член Організації дослідників комп'ютерних вірусів (CARO), яка об'єднує експертів у цій галузі.
У числі найбільш значних і цікавих досягнень Євгена Валентиновича і очолюваної ним «Лабораторії» у 2001 році можна назвати відкриття щорічної конференції Virus Bulletin — центральної події у антивірусної індустрії, а також успішне протистояння всім

Дуглас Енгельбарт

Категорія: Великі постаті

Дуглас Енгельбарт народився 30 січня 1925 року в штаті Орегон. Його батько був майстром з ремонту радіообладнання, мати домогосподаркою.

Він навчався в університеті штату Орегон на відділенні електротехнічної інженерії. Під час Другої світової війни служив в армії, де був техніком з радіолокаційного обладнання.

Після війни Енгельбарт працював у Національному консультативному комітеті з повітроплавання, попереднику NASA, а потім писав докторську дисертацію в Університеті Каліфорнії в Берклі.

Його цікавило питання про те, як комп’ютери можуть допомогти процесу мислення, що привело його в Стенфордський дослідний інститут (SRI). Потім він відкрив свій власний науковий центр ARC (Augmentation Research Center).

Його науковий центр брав участь у створенні ARPANet (Advanced Research Projects Agency Network) – комп’ютерної мережі, що стала прототипом інтернету.

Ідеї Енгельбарта набагато випереджали його часи. У ті часи комп’ютери були величезними шафами, що заповнювали цілі кімнати і лише читали перфокарти.

У 1968 році в Сан-Франциско Дуглас уперше продемонстрував свою комп’ютерну мишу.

Там же він провів перший в історії сеанс відеоконференцзв’язку, під час якого розповів про свою теорію гіпертекстів, які з часом стали одним з головних елементів архітектури інтернету.

Відтоді ця лекція в колах людей, пов’язаних з розробкою інтернету і комп’ютерів, називається «матір’ю всіх презентацій».

Джордж Буль

Категорія: Великі постаті

Буль (Boole) Джордж (2 Листопад 1815, Лінкольн, Великобританія - 8 грудня 1864, Баллінтемпль, Ірландія), англійський математик і логік, один з основоположників математичної логіки. Розробив алгебру логіки (булеві алгебру) ( "Дослідження законів мислення", 1854), основу функціонування цифрових комп'ютерів.
Джордж Буль народився в бідній робітничій сім'ї. Перші уроки математики отримав у батька і, хоча відвідував місцеву школу, загалом його можна вважати самоучкою. У 12 років він вже знав латину, потім оволодів грецькою, французькою, німецькою та італійською мовами. У 16 років вже викладав у сільській школі, а в 20 відкрив власну школу в Лінкольна. У рідкі години дозвілля зачитувався математичними журналами Механічного інституту, цікавився роботами математиків минулого - Ньютона, Лапласа, Лагранжа, проблемами сучасної алгебри.Починаючи з 1839 року, Буль став надсилати свої роботи в новий Кембриджський математичний журнал. Його перша робота "Дослідження з теорії аналітичних перетворень" стосувалася диференціальних рівнянь, алгебраїчних проблем лінійної трансформації та концепції інваріантності. У своєму дослідженні 1844 року, опублікованому в "Філософські праці Королівського товариства", він торкнувся проблеми взаємодії алгебри та обчислення. У тому ж році молодий вчений був нагороджений медаллю Королівського товариства за внесок у математичний аналіз.
Незабаром після того, як Буль переконався, що його алгебра цілком застосовна до логіки, у 1847 році він
Назад Вперед

Архів новин

Травень 2021 (1)
Березень 2021 (2)
Лютий 2021 (6)
Грудень 2020 (5)
Листопад 2020 (10)
Жовтень 2020 (26)
^